Szank Községi Önkormányzat honlapja

Szanki zenészek

Varga Ferenc: Fiatal kürtművész 1985-ben született, Szankon nevelkedett. Általános iskolai tanulmányi mellett a kiskunmajsai zeneiskolában tanult. Zenei tanulmányit Szilágyi Pálmánál, a budapesti Weiner Leó szakközépiskolában folytatta, majd Szegeden a Zeneművészeti Karon folytatta. Hazai és nemzetközi kürtversenyeken szólistaként háromszor első és háromszor harmadik helyezést ért el. Ausztriában a Grazi Tudományegyetem kürt szakán Hermann Ebner és Günther Högner professzorok   kurzusaira járt és a bécsi Orchester Wiener Akademie kamarazenekar tagjaként lépett fel Európa szerte, Amerikában és a Távol Keleten.

2015-ben sikeres próbajáték után a Pannon Filharmonikusok kürtművésze, később szólamvezetője lett. 2017-ben megkapta az „Év zenekari művésze” címet. 2017-ben doktoranduszképzésre járt, majd 2020-tól a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának kürttanára. Szankon nagyon sok helyi koncerten közreműködött, bármikor szívesen fellép, szeretettel rendszeresen visszajár szülőfalujába.

Varga Evelin: A fiatal kürtművész 1990-ben született, Varga Ferenc húga. Kiskorától furulyázik, édesanyja tanította meg első hangszerén játszani. Testvéréhez hasonlóan Szankon járt általános iskolába, mellette a kiskunmajsai zeneiskolába járt zongorára, majd 13 évesen kürtre. Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanult, de lehetősége volt Weimarban is tanulni és fellépni jeles színházakban, operaházakban. Felejthetetlenek számára a szanki koncertek, amikor a szanki közönség szeretetét érezhette. 2018 óta a Pécsi Pannon Filharmonikusok kürtművésze.

Tóth Viktor: Szanki születésű, aki már óvodás kora óta zenél. Először furulyán játszott, kisiskolásként Varga Ferencné tanítványaként, majd 2001-ben a kiskunmajsai Egressy Béni Alapfokú Művészetoktatási Intézményben folytatta zenei tanulmányait. A szegedi Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskolában 2006-tól klarinétozni tanult.
Középiskolai tanulmányait követően a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karára nyert felvételt. Két évet töltött ott, ekkor nyert felvételt az amerikai Bard College Intézményébe, ahol teljes ösztöndíjjal tanult klarinét szakon. Az iskola zenekarával a világ számos országában turnézott: Lengyelország, Oroszország, Szlovákia, Ausztria, Csehország, Németország és Kuba.

Alapképzéses diplomái: (Bachelor of Music – klarinétművész és Bachelor of Arts – olasz szak) megszerzése után a The Orchestra Now mesterszakára felvételizett sikeresen, ahol lehetőség nyílt a világ legnevesebb és legnagyobb presztizzsel rendelkező koncerttermeiben előadni szimfonikus zenekarral. Szólistaként léphetett fel Amerikában a Carnegie Hall-ban, a David Geffen Hall-ban (Lincoln Center), a Metropolitan Múzeumban és az Alice Tully Hall-ban. A Bard College Conservatory of Music Concerto Competition győzteseként, 2016-ban Copland klarinétversenyén szólistaként szerepelt 2019-ben Debussy Premiere Rhapsodie című darabjával. Az utóbbi években olyan zenekarokkal lépett fel, mint az American Symphony Orchestra, Budapesti Fesztiválzenekar, a Bard Community Orchestra. Ezen kívül olyan lemezkiadókkal dolgozott a zenekar együtt, mint a Bridge Records (“Piano Protagonists” es “Burried Alive” lemezek) illetve Hyperion Records (“The Romantic Piano Concerto).

Karó Zoltán: Zenei kötődése már a bölcsőben elkezdődött, amikor édesapja és barátai (Pap Béla zenekara) az otthonukban tartották a zenekari próbákat. 1993-ban, 8 évesen kezdett zongora szakon tanulni a Kiskunmajsai Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskolában, majd Szegeden tanult tovább gépész szakon a Déri Miksa Ipari Szakközépiskolában, közben a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskolában gitár szakon folytatta zenei tanulmányait.
Bepillantást nyerhetett édesapja révén az éneklésbe és könnyűzene világba is, amikor a szanki Korona vendéglőben háttérzene szolgáltatására édesapjával, Karó Zoltánnal, és öccsével, Karó Róberttel zenéltek. Egyetemi évek alatt a Zero nevű nagyzenekari formációban játszott. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki karán szerzett diplomát. 2008-ban megházasodott és Sopronba költözött.

2009-től öccsével és feleségével megalapították a Stakes nevű zenekart (közös családnevünk, a Karó fordítása angol nyelvre), mellyel immáron több mint 10 éve számos lakodalmon és egyéb céges rendezvényen szolgáltatják a talpalávalót. Bármilyen helyszínen és közönségnek az igényeihez rugalmasan alkalmazkodnak, mivel széles a repertoár. A négy gyermekes édesapának legnagyobb gyermeke már színpadon is zenél. Bár a zene másodlagos szerepet játszik a mérnöki munka mellett, az mindig is meghatározó volt eddigit életében. Szülei segítségével, a zenével teljes az élete.